Grawer laserowy czy mechaniczny?
Znakowanie różnych przedmiotów wymaga dokładnego przeanalizowania, aby mieć pewność, że cały proces finalnie zakończy się sukcesem. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: precyzja znakowania, szybkość wykonania, a przede wszystkim rodzaj grawerowanego materiału. W chwili obecnej można korzystać z możliwości, które zapewnia grawerowanie mechaniczne i laserowe. Która z tych opcji jest korzystniejsza?
Na czym polega grawerowanie laserowe?
Zwierciadła i soczewki, które składają się na budowę lasera, doprowadzają do ogniskowania wiązki światła na danej powierzchni. Grawerunek powstaje na danej powierzchni na skutek wypalenia, naniesienia detalów lub wyparowania. Wszystko to możliwe jest dzięki wysokiej energii, która emitowana jest przez laser. Co jest jednak najważniejsze, to laser porusza się po układzie współrzędnych, dzięki czemu na danej powierzchni powstaje grawerunek.
Korzyści z zastosowania grawerunku laserowego
Jest to technologia, która niesie ze sobą następujące korzyści:
- wysoka precyzja
- możliwość obróbki pojedynczych detali, ale także serii,
- drewno, szkło, tekstylia, papier, metal, tworzywa sztuczne to materiały, gdzie może być wykorzystany tej rodzaj grawerowania
Na czym polega grawerowanie mechaniczne?
Do jego wykonania potrzebny jest specjalny rodzaj freza, którego zadaniem jest przemieszczanie się po dedykowanej powierzchni. Frez wykonuje ruch obrotowy w określonym kształcie, dzięki czemu doprowadza ona do usunięcia wierzchniej warstwy. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, co też ma znaleźć się na grawerowanej powierzchni. Grawerowanie mechaniczne doceniane jest przy powierzchniach metalowych.
Zalety i wady grawerowania mechanicznego
Grawerowanie mechaniczne to proces, który można wykonać głęboko na powierzchniach metalowych. Istnieje możliwość wykonania specjalnych otworów w metalach, jak również przycięcia metali.
Jednak grawerowanie mechaniczne narzuca na użytkowników pewne ograniczenia. Mowa tu o takich elementach jak:
- zużycie materiału - należy dbać o regularną wymianę sprzętu, aby grawer wykonany był równo na całej powierzchni,
- wielkość elementów - grawer mechaniczny ma pewne trudności, jeżeli chodzi o obróbkę małych przedmiotów,
- szkło, papier, skóra - nie ma możliwości wykonania grawera w takim materiale,
- mocowanie - aby proces miał szansę powodzenia, dany element należy solidnie przymocować, aby się nie przesuwał.
Z grawerunku mechanicznego można korzystać przy małej ilości przedmiotów, a także przy ich większych seriach. Jednak ta druga możliwość wymaga większej ilości czasu, co związane jest z koniecznością wykonania odpowiedniego mocowania wszystkich przedmiotów.
Grawerowanie laserowe i mechaniczne - która z tych opcji jest lepsza?
Porównanie obu tych metod da wszystkim odpowiedź na to, którą z opcji należy wykorzystać.
Laserowa i mechaniczna technologia pozwala na grawerowanie liter. Jednak już tylko ta pierwsza technologia nadaje się do grawerowania znaków, zdjęć, czy też drobnych detali (np. logo firmy). Jeżeli chodzi o wydajność, to grawerowanie laserowe dzierży palmę pierwszeństwa. Technologia mechaniczna sprawdza, że istnieje konieczność dodatkowej obróbki końcowej, jeżeli chodzi o cięcie materiału. Grawerowanie laserowe nie narzuca takich ograniczeń. Użytkownicy otrzymują czystą krawędź cięcia. Jednak to laser nie będzie w stanie sobie poradzić, jeżeli chodzi o cięcie metali i wykonywanie w nich otworów.
Prawdą jest to, że wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, jaki dokładnie grawerunek ma zostać wykonany. Dopiero potem można podjąć decyzję o tym, którą z technologii finalnie się wybierze.